Karlovačka županija
Na crkvama u Kunićima i Lipniku konzervatorsko-restauratorske radove odradile su mahom žene
VIŠE IZ RUBRIKE
Osamnaest žena i dvojica muškarca koji su izvodili restauratorske radove djelatnici su slikarsko konzervatorske tvrtke koja je izvela preko 80 projekata vezanih za obnovu kulturne baštine Hrvatske
Županica Martina Furdek Hajdin u pratnji pročelnice Konzervatorskog odjela u Karlovcu, Sonje Kočevar te djelatnica REGEA-e ured Karlovac kao predstavnika investitora, obišla je gradilišta na crkvama Svete Katarine u Kunićima Ribničkim, Sv. Iliji Proroku u Lipniku te crkvu Uznesenja Marijina u Oštarijama.
U tijeku su radovi potresne obnove na više objekata na području Karlovačke županije. Između ostalih, provodi se potresna obnova odnosno mjere zaštite kulturne baštine oštećene u seriji potresa s epicentrom na području Sisačko-moslavačke županije počevši od 28. prosinca 2020. godine.
Za šest crkvi s područja Karlovačke županije sklopljeni su Ugovori o dodjeli bespovratnih sredstava s Ministarstvom kulture i medija u lipnju 2022. godine.
Radi se o crkvi sv. Katarine u Kunićima Ribničkim, crkvi sv. Ilije Proroka u Lipniku, crkvi Uznesenja Marijina u Oštarijama, crkvi sv. Filipa i Jakova u Reštovu ,crkvi sv. Antuna Velikog u Kaštu te Franjevačkom samostanu i župi Presvetog Trojstva – Karlovac.
S obzirom na vremenske uvjete, radovi se na svim gradilištima odvijaju zadovoljavajućom dinamikom. Radi se o radovima konstrukcijske obnove na objektima koji su zaštićena kulturna dobra te su kao takvi vrlo specifični i zahtjevni.
Crkva Uznesenja Marijina, upisana je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao pojedinačno zaštićeno nepokretno kulturno dobro pod registarskim brojem Z-272. Riječ je o najvećoj sakralnoj građevini u srednjovjekovnoj Hrvatskoj koju je godine 1450. dao je sagraditi Stjepan II Frankopan kao zavjetnu crkvu Frankopana.
Na crkvama u Kunićima i Lipniku konzervatorsko-restauratorske radove koji upravo završavaju, odradile su mahom žene.
Naime, prije statičke sanacije bilo je potrebno izvesti preventivo konsolidiranje i injektiranje svodova i zidova na mjestima dekorativnih i figurativnih oslika.
Osamnaest žena te dva muškarca koji su izvodili restauratorske radove djelatnici su slikarsko konzervatorske tvrtke Vuksan koja je izvela preko 80 projekata vezanih za obnovu kulturne baštine Republike Hrvatske.
Restauratorice su radile u uvjetima niskih temperatura, na skelama, pod svodovima crkvi, u neprirodnom položaju tijela budući da se radi o poslu koji se izvodi iznad njihovih glava. I radile su svakodnevno kako bi se što prije završila ta faza radova koja je preduvjet za radove statičke sanacije.
Restauratorska struka je vrlo specifična, malo poznata u javnosti, a cilj joj je zaštita i očuvanje kulturne baštine, zaustavljanje ili usporavanje procesa degradacije koji su nastali utjecajem okoliša i prirodnim procesima propadanja materijala, te omogućavanje adekvatne prezentacije objekta.
U nemalom broju slučajeva su upravo restauratorska istraživanja koja su se provodila i u fazi izrade projektne dokumentacije i dodatno u fazi izvođenja, otkrile bogatstvo oslika koje je bilo sakriveno kasnije nastalim intervencijama.
Radove na crkve u Kunićima i Lipniku izvodi tvrtka AB gradnja Karlovac, dok radove u crkvi u Oštarijama izvodi tvrtka Građevinski obrt Špelić.