U Karlovcu 20 godina izlazi časopis Subterranea Croatica
Od malog, sramežljivog časopisa do poznate i priznate znanstvene tiskovine
VIŠE IZ RUBRIKE
Subterranea Croatica stručni je časopis za speleologiju, a izdaje ga Speleološki klub iz Karlovca Ursus spelaeus
Ove godine obilježava se 20. godišnjica izlaženja časopisa Subterranea Croatica. Prosječnom čitatelju ili građaninu ovaj podatak ne predstavlja puno, ali da zaljubljenicima u istraživanje ljepota hrvatskog krša, osobito onog prosječnom oku skrivenog – podzemlja.
Subterranea Croatica stručni je časopis za speleologiju, a izdaje ga Speleološki klub iz Karlovca Ursus spelaeus. Glavni urednik i inicijator izdavanja Subterranee je poznati karlovački speleolog Hrvoje Cvitanović, koji je ujedno osnovao i SK Ursus spelaeus. Klub je 20 godina rada obilježio prošle godine.
-Krenuli smo 2003. godine kad nije bilo lako pokrenuti ovakvu vrstu časopisa, prvenstveno zbog financija. No, kad ima volje nađe se i načina pa smo zahvaljujući donacijama i razno raznim pomoćima ipak izdali taj prvi broj. Financije su u velikoj mjeri diktirale i izdavanje časopisa u narednim godinama, o novcu je ovisilo hoćemo ili izdavati jedan ili dva broja godišnje. Međutim, taj problem smo djelomično riješili posljednjih pet godina jer su Subterraneu Croaticu prepoznali u Ministarstvu znanosti i obrazovanja kao tiskovinu koju je vrijedno financijski podržati te putem natječaja dobivamo sredstva da možemo izdati dva broja godišnje. Moram napomenuti da se ne isplaćuju honorari za pisanje članaka i fotografije, već taj novac pokriva troškove prijeloma i tiskanja te poštarine. Radi razmjene šaljemo časopis na više od 60 adresa speleoloških udruga koje se bave izdavaštvom mogu reći širom svijeta. Zauzvrat dobivamo njihove publikacije, ističe Cvitanović.
Subterranea Croatica izlazi, ovisno o broju članaka na sedamdesetak stranica. Radi se o vrlo kvalitetnom tisku s velikim brojem fotografija i zanimljivih tema. Primjerice u recenziji Subterranee Croatice objavljenoj u časopisu Underground koji izdaje Speleološki savez Irske nižu se pohvale i na izbor obrađenih tema, na izgled časopisa te je ocijenjen kao izvrstan izvor informacija ne samo o speleologiji već i s korisnim informacijama o općenito o Hrvatskoj.
Upravo s tim ciljem – da se ljudima u svijetu prezentira rad hrvatskih speleologa i čaroban svijet hrvatskog krša i njegovog podzemlja – Subterranea Croatica je i pokrenuta, kaže glavni urednik.
-Sad, nakon 20 godina mogu reći da se Subterranea Croatica od malog sramežljivog časopisa prometnuo u pravi stručni časopis. Nije u početku bilo baš lako. Bilo onih koji su podržavali, ali i onih koji su bili skeptični. Tu govorim o speleolozima. Glavna zamjerka ili pitanje koje se postavljalo bilo je; zašto pokrenuti još jedna časopis o speleologiji kad se u Hrvatskoj malo istražuje? Ponovio bih što sam napisao u jednom od starijih uvodnika da broj autora i članaka demantira one koji misle da se u Hrvatskoj malo istražuje, napominje Cvitanović.
A brojke govore tome u prilog njegovoj tvrdnji, jer u proteklih 20 godina za Subterraneu Croaticu pisalo je oko 150 autora i objavljeno je više od 350 članaka. Treba napomenuti i da je to drugi najdugovječniji speleološki časopis u Hrvatskoj. Dužu tradiciju ima samo „Speleolog“ koji izdaje Speleološki odsjek HPD-a Željezničar iz Zagreba, a izlazi od 1953. godine.
Od početka je Subterranea Croatica bila zamišljena da bude više od časopisa koji će bilježiti aktivnost Speleološkog kluba Ursus spelaeus. Otvoren je svima, kako je koncept pojasnio Hrvoje Cvitanović.
-Namjera je članci budu vezani uz Hrvatsku, ali i da budu vezani uz znanosti koje se oslanjaju na speleologe i speleologiju kao što su arheologija, paleontologija, biologija, geologija… Tako da po broju sudjeluje šest, sedam autora, eminentnih speleologa i znanstvenika, ističe urednik, a u šali dodaje da je postao „omražen“ među speleolozima jer ih stalno „ganja“ da pišu članke.
Kad se govori o konceptu časopisa treba spomenuti i Uređivački odbor Subterranee u kojem su doktori znanosti Neven Bočić, Nenad Buzjak, Tvrtko Dražina, Lovel Kukuljan, Kazimir Miculinić, Martina Pavlek i Domagoj Perkić, zatim arheolog Krešimir Raguž, inženjer Goranj Rnjak i diplomirani inženjer Neven Šuica.
Treba napomenuti da se digitalna arhiva Subterranee Croatice može pronaći na portalu znanstvenih i stručnih časopisa Hrčak i imali su do sada oko 200 tisuća pregleda.
Jedan od glavnih ciljeva, da Hrvatsku, Karlovačku županiju i Karlovac te rad speleologa prezentira u svijetu, definitivno je postignut. Pored toga zahvaljujući spomenutoj razmjeni prikupljena je vrijedna biblioteka publikacija o speleologiji koja je prvotno bila pohranjena u Aquatici, a sad se nalazi u Centru Speleon u Rakovici.
Iako je Subterranea Croatica prepoznata i na nacionalnoj, ali i na svjetskoj razini kao vrijedan, stručan i znanstveni časopis, u „rodnom“ Karlovcu i Karlovačkoj županiji, bar što se institucija tiče, prolazi „ispod radara“.
-Žao mi je, da samo kroz godine nekoliko puta tražili financijsku pomoć za izdavanje časopisa od Grada Karlovca, ali je nikad nismo dobili, napominje Hrvoje Cvitanović.
Glavni se urednik ne da obeshrabriti i o budućnosti Subterranee Croatice kaže da će izlaziti sve dok bude interesa da se o speleologiji piše.