Bageri u Zvijezdi iskopali arheološki lokalitet
U Samostanskoj ulici pronađeni izvanredno očuvani ostaci stare „drvene ceste“
VIŠE IZ RUBRIKE
Narednih nekoliko dana nalazište će biti privremeno zatrpano zbog kiše, a onda se nastavljaju istraživanja
U Samostanskoj ulici pronađeni su ostaci stare ceste, odnosno drvene konstrukcije koja je služila kao učvršćenje za cestu. Ostaci ceste pronađeni su prilikom radova u sklopu aglomeracije, a ovo otkriće bilo je povod za današnju konferenciju za novinare.
Ostatke stare ceste prilikom radova uočile su arheologinje iz Gradskog muzeja Iva Alibašić i Matea Galetić koje su potom uputile bageristu da pažljivije nastavi s kopanjem. Zašto je ovo vrijedan lokalitet pojasnila je Matea Galetić.
-Pronašli smo ostatke ceste, ali u ovom trenutku ne možemo reći koja je prava starost. To će biti moguće tek kad se naprave analize i kad se obave kompletna arheološka istraživanja. No, ono što se vidi „na prvu“ je da se radi o nekom izvornijem obliku hoda od ovog kojeg imamo danas. Dakle, na nabijenu zemlju su se stavljale paljene grede, to je ono štio smo našli, na to je vjerojatno išao nasip. Budući da se ovdje nalazi velika vojarna ova je situacija i logična, jer vojarni je trebalo prići, prilazilo se kolima koja bi zapela u toj kaljuži tako da ova situacija nije neočekivana. Radosni smo da smo to uspjeli naći i detektirati, rekla je Galetić.
Ovo nije prvi trag drvene ceste, tragovi su pronađeni i u Haulikovoj ulici, ali drvena građa je samo s bočne strane ulice, a ne po sredini ulice kao Samostanskoj ulici.
-Mi smo do sada otvorili i istražili samo jednu trećinu, nadamo se da ćemo kroz cijelu ulici imati taj drveni trag, ali to ćemo vidjeti u narednim danima kad se arheološka istraživanja nastave, dodala je Galetić.
Naime, drvena građa, koja je sigurno nekoliko stoljeća stara ostala je sačuvana jer ju je konzerviralo samo tlo zbog svog specifičnog sastava. Nakon otvaranja i utjecaja zraka moglo bi se početi raspadati, što znači da se mora raditi brzo. U nekoliko narednih dana lokalitet će biti pokriven i nasipan zbog najavljene kiše, a istraživanja će nastaviti kad vremenske prilike budu povoljnije.
Ovaj vrijedni arheološki nalaz zaustavio je privremeno radove aglomeracije, no ovakve su mogućnosti bile predviđene kod samog projektiranja kazao je Ivan Klokočki, voditelj Jedince za provedbu projekta aglomeracije.
- Mi smo kroz tendersku dokumentaciju u nabavi predvidjeli mogućnost nailaženja na arheološka nalazišta i osigurali smo da se kroz troškovnik predvide radovi koje ovakva situacija zahtjeva. Nakon konzervatorsko restauratorske obrade slijedi nam još geodetsko dokumentiranje i analiza kad dođemo do tog trenutka i kad se to osigura radovi će se nastaviti. Napredak situacije u cilju zaštite kulturnog dobra će uvelike ovisiti koliko će svi zajedno biti dobro koordinirani, istaknuo je Klokočki.
-Vjerujem da su tadašnji graditelji isto danas sretni što smo mi danas došli do ovog njihovog djela, ali isto tako vjerujem da su sretni što mi danas obnavljamo Zvijezdu odnosno da to njihovo djelo danas živi i obnavlja se, rekao je gradonačelnik Damir Mandić i dodao:
-Naravno, sva ovakva nalazišta i ovo nalazište i neko buduće koje će se pojaviti treba dokumentirati i kad svi ovi silni radovi završe, u jednom interpretativnom dijelu osmisliti kako to pokazati i promovirati Zvijezdu kao vrijednost koju nema nitko drugi osim nas u Karlovcu.
No, pitanje je što će s nalazom u Samostanskoj ulici biti u budućnosti? Rješenje naravno uvijek ovisi o financijama, ali odluku treba donijeti na temelju svih informacija, mišljenja je arheolog Krešimir Raguž iz Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Karlovcu.
-Ovdje se radi o vrijednom arheološkom lokalitetu koji je trenutno u koliziji sa izuzetno važnim radovima infrastrukture. Nakon svim primjera koji smo kroz godine imali ovo je možda najbolji primjer izvanredne suradnje Gradskog muzeja s Vodovodom i kanalizacijom i svim akterima, a funkcionira tehnički izvanredno. Mi ćemo kroz dva dana, kao struka, pripremiti varijante, jedna je da se to miče van, a druga da ne. To će ovisiti o tehničkim rješenjima infrastrukture. Kolege inženjeri će provesti taj dio, a kolegica Matea Galetić i mi ćemo pripremiti sve arheološke stvari koje se moraju obaviti; od analize starosti, analize dendrokronologije, vrste drveta, kompletnih arheoloških istraživanja do 3D popratne dokumentacije. Mi to za sad nećemo čupati van, dok nadležni prema našem nalazu, a tu govorim o Ministarstvu kulture i Gradu, ne odluče koja je strategija i što s tim napraviti u okviru mogućnosti koje mi kao struka ponudimo. Ja ne bih prejudicirao parterno uređenje jer to je najslabije rješenje. Svim mi zajedno i struka, i inženjeri i arhitekti moramo prirediti preduvjete i informacije, a onda bi to trebalo projektirati. Koliko znam postoji projekt uređenja, međutim, on će se morati mijenjati, napomenuo je Raguž.
Na ovo se nadovezao i gradonačelnik Mandić koji je napomenuo da treba pronaći rješenje koje će spojiti sve zainteresirane.
-Kao gradonačelnik sam sretan da se ovo pronašlo. I prije se u Zvijezdi radilo pa nitko ništa nije pronašao. Ovo je jako vrijedno i u konačnici treba pronaći model kako to interpretirati, ali vidjet ćemo što će struka predložiti i tad ćemo vjerojatno biti pametniji i donijeti zaključke. Treba biti izbalansiran, razuman, projekt aglomeracije se zaustaviti ne može , ali da je ovo nešto posebno vrijedno za Karlovac, prije svega za Zvijezdu, mislim da je, zaključio je.