Aquatika

„Za 2022. godinu možemo reći da je bila izuzetno uspješna iako smo radili u otežanim uvjetima“

VIŠE IZ RUBRIKE

Posluju pozitivno

Najavljeni brojni novi projekti i istraživanja.

Osvrt na 2022. godinu te predstavljanje planova za ovu godinu bile su teme konferencije za novinare održane u srijedu u Aquatici.

Govoreći o poslovanju u prošloj godini, ravnateljica Margarita Maruškić Kukaš rekla je kako je 2022. bila prva godina rada Aquatike nakon monitoringa SAFU-a i kraja projekta, te potrebe i obveze izvještavanja. Lani su tako donijeli novu marketinšku strategiju za sljedećih četiri godine u kojoj su definirali pravac u kojem će se Aquatika razvijati.

Ono što je najvažnije, kako je navela, definirali su da će nastaviti provoditi zadatke iz samog projekta iz kojeg je Aquatika i nastala i novac iz EU fondova koristiti za razvoj turizam u Karlovcu i Karlovačkoj županiji.

-Osim nastavka rada na projektnim aktivnostima, ono što ćemo u sljedećih nekoliko godina provoditi je nastavak razvoja proizvoda za turistički sektor, rad u edukacijskom sektoru, aktivnosti u znanstveno istraživačkom radu, razvoj dodatnih usluga unutar samog akvarija i održivost. Što se tiče održivosti, tu smatramo okolišno odgovorno poslovanje, promociju i provedbu svih potrebnih radnji u području zaštite okoliša i eko certificiranje, ekonomsku održivost, povećanje vlastitih prihoda i društvenu održivost, odnosno suradnju s lokalnom zajednicom i svijest o tome da se djelomično financiramo iz proračuna i da taj novac moramo vratiti u Grad Karlovac, istaknula je.

U prošloj godini provodili su i projekt Susret s rijekom iz kojeg je nastala šetnica koja je izuzetno dobro prihvaćena, a evidentirano je 133 tisuće šetača, što smatraju velikim brojem. Nadalje, lani su objedinili sve procese u dva ISO certifikata, bavili su se i izdavaštvom, te su izdali bojanku u suradnji s karlovačkim slikarom Alfredom Krupom koja je, kako navodi ravnateljica, lijepo prihvaćena od posjetitelja. Organizirali su 24 događanja, bili aktivni u Svjetskoj mreži muzeja vode, nastavili suradnju s turističkom zajednicom, drugim gradskim ustanovama, Gradom Karlovcem, fakultetima i znanstvenim institucijama iz cijele Hrvatske, pa i inozemstva što smatraju najvećim iskorakom.

-U 2022. godini posjetilo nas je 72.320 posjetitelja, od toga je bilo 10 posto besplatnih ulaznica kroz različite manifestacije. Od ukupnog broja posjetitelja bilo je 10 posto stranih i tu ćemo uložiti dodatan napor ove godine jer tu vidimo najveći potencijal za rast broja posjetitelj i prihoda, najavila je.

Od ukupnog broja posjetitelja bilo je 21.396 djece, a 27.178 obiteljskih posjeta što također smatraju značajnim.

Što se tiče financijskog poslovanja, ono je, kako je navela, u protekloj godini bilo pozitivno.

-Proračun je ukupno iznosio 6,7 milijuna kuna što je 22,5 posto povećanje u odnosu na 2021. godinu. Ostvarili smo višak od 376 tisuća kuna, a oko 60 posto su bili vlastiti prihodi, ističe Maruškić Kulaš.

Dodala je kako imaju 16 zaposlenih, a imali su i šest studentskih radnih mjesta.

-Za 2022. godinu možemo reći da je bila izuzetno uspješna iako smo radili u otežanim uvjetima. Isplatile su nam se sve aktivnosti u doba covid krize, imamo pozitivan image u javnosti i smatram da je to zbog truda svih zaposlenih u Aquatici, napominje.

Govoreći o planovima za 2023. godinu, kazala je kako provode marketinšku strategiju i strateške dokumente, a od različitih projekata istaknula je prvi EU projekt u kojeg su se uključili s partnerima iz Svjetske mreže muzeja voda iz Italije i Grčke, a gdje će raditi na digitalizaciji vodne baštine i imati priliku promovirati Karlovac i Hrvatsku na međunarodnoj sceni.

Također, realiziraju i projekt Zelene knjižnice u suradnji s Gradskom knjižnicom Ivan Goran Kovačić i uskoro očekuju otvorenje knjižne stanice Gradske knjižnice pod nazivom Zelena knjižnica Aquatika.

-Pozivamo ljude da kada otvorimo Zelenu knjižnicu dođu ovdje, pa da objedinimo šetnju, knjigu, ribe, prirodu i sve što Karlovac nudi, poručila je.

Dodala je i kako rade na unaprjeđenju akvarijskog postava, nakon šest godina se dalje jako trude održavati akvarij i zdravlje riba...

Smatra i kako je potrebno stalno osvježavati sadržaje kako bi se ljudi vraćali, a  proširit će ih i na Njemački i Slovenski jezik. Nastavit će rad na projektu Aquatika Sky Lounge i kroz nekoliko godina očekuju realizaciju novog sadržaja na krovu ustanove koji gleda na Koranu. Pripremaju i stalni postav izložbe u suradnji s tvrtkom Muza iz Zagreba i ravnateljica vjeruje da će se izroditi lijepa izložba na temu rijeka i ekologije.

Maruškić Kulaš izjavila je i kako su izuzetno ponosni što su prošli tjedan dobili potvrdu da su primljeni u Europsku mrežu znanstvenih centara i muzeja.

Voditelj stručne i tehničke službe Aquatike, Goran Jakšić govoreći o znanstvenim projektima na kojima rade, između ostalog istaknuo je projekt „Analiza organskih zagađivala u biološkim sustavima i okolišu“ kojeg rade s institutima iz Zagreba i Beograda, a u sklopu kojeg u našim rijekama istražuju ribe i sediment kako bi doznali jesu li one kvalitetne za ljudsko zdravlje. Također, rade na istraživanju ribe mladice koju zovu i kraljicom rijeka, ogromne ribe iz porodice pastrva, a koja živi u rijeci Kupi. Uključeni su i u Projekt uklanjanja invazivnih vrsta riba u Nacionalnom parku Plitvička jezera, u pisanje i publiciranje raznih znanstvenih radova i drugo.

Zamjenica gradonačelnika Ivana Fočić istaknula je kako Grad u radu Aquatike sudjeluje financijski s nešto više od 50 posto.

-U planu je prošle godine bilo nešto više tri milijuna kuna, odnosno oko 420 tisuća eura, a potrošeno je nešto manje od tri milijuna kuna, znači osjete se pozitivni pomaci i u poslovanju i ostvarivanju nekakvih budućih prihoda. Ove godine projekcije su rađene na temelju ostvarenog u prošloj godini, te je za ovu godinu u Gradskom proračunu osigurano 422 tisuće eura, izjavila je između ostalog Fočić.