Dan jedinstvenog europskog broja 112

U Županijskom centru 112 lani zaprimili 33.395 poziva

VIŠE IZ RUBRIKE

Hitni pozivi

U prošloj godini ŽC 112 Karlovac u 177 slučajeva su zvali stranci

Prije 18 godina u Hrvatskoj je po uzoru na zemlje Europske unije uveden jedinstveni broj za hitne slučajeve – 112.  Ovaj se broj koristi od 11. veljače 2005. godine, a od 2009. godine taj se datum obilježava i kao Dan europskog broja 112.

U Županijskom centru 112 svoj su Dan obilježili danas. U jutarnjim su ih satima posjetili učenici 2. b razreda OŠ Braće Seljan s učiteljicom Ivanom Spudić. Djeca su poslušala kraće predavanje kako Centar funkcionira, što rade operateri i što je još važnije - u kojim slučajevima zvati 112.

Voditelj Centra Zdravko Jandrlić govorio je o ponovo aktualnoj temi potresa i što učiniti u slučaju ako se dogodi potres. Djeca su pokazala zavidno znanje i rado podijelila svoja iskustva gdje su se oni sakrili kad je bio petrinjski potres koji su osjetili i Karlovčani.

Dok su bili u ŽC 112 imali su priliku čuti i autentičnu dojavu. Naime, stigao je poziv da se na križanju Brze ceste i Smičiklasove dogodila nesreća. Smireni je operater u razgovoru utvrdio da nema stradalih te je na mjesto nesreće odmah uputio policiju radi očevida. Malim je gostima objasnio da nije bilo potrebe za angažiranjem drugih službi, vatrogasca i hitne, ali su o nesreći morali obavijestiti Hrvatske ceste zbog vozila na cesti.

U ime Grada i Županije, operaterima i zaposlenicima ŽC 112 čestitale su dvije načelnice stožera civilne zaštite – zamjenica županice i načelnica županijskog Stožera Vesna Hajsan Dolinar i zamjenica gradonačelnika i načelnica karlovačkog Stožera Ivana Fočić. Također su ih posjetili i predstavnici PU karlovačke s kojima često surađuju.

Poziv je na broj 112 uputila Vesna Hajsan Dolinar, ali, kako je rekla, ne radi hitnosti nego kako bi čestitala Dan 112 i zahvalila i Službi CZ i ŽC 112 na dosadašnjoj suradnji i angažmanu u kriznim situacijama.

Tijekom prošle godine ŽC 112 Karlovac obradio je 17.749 događaja, a ukupno je Centar zaprimio 33.395 poziva. Budući da je ovo jedinstveni europski broj operateri preuzimaju i pozive stranih gostiju i to na engleskom, njemačkom, talijanskom, mađarskom i slovačkom. U prošloj godini ŽC 112 Karlovac u 177 slučajeva su zvali stranci.

U počecima, nakon uvođenja broja 112, česti su bili nenamjenski pozivi, ali i zlonamjerni. Tu naviku s godinama su građani srećom izgubili potvrđuje voditelj Službe CZ Alenko Hudak.

-Kad je uveden broj 112 u Hrvatskoj 2005. godine i tad je bila skoro jedna trećina poziva koji nisu bili namijenjeni onome što je 112 predstavlja. Bilo je tada više poziva koji nisu bili zlonamjerni, ali nisu ulazili ni u jednu kategoriju posla, kazao je Hudak.

Još uvijek, međutim, bude i takvih poziva, primjerice za informacije o nekim telefonskim brojevima i slično, a ako mogu operateri pomognu i u takvim slučajevima.

-Ako operateri nisu u nekakvom događaju onda će i takve stvari objasniti. Makar smo prvenstveno ovdje za pozive o nekim sigurnosnim događajima, hitnog medicinskog ili vatrogasnog događaja. Mi ujedinjujemo sve te pozive iako u Hrvatskoj još uvijek djeluju i ostali hitni brojevi, 192, 193 i 194 i pomoć će može dobiti i preko njih, ako se točno zna koja služba treba, dodaje Alenko Hudak.