Komunalno sutra s Hrvatskim vodama potpisuje ugovore vrijedne 10 milijuna kuna

Nema neizglađenih odnosa između Grada Duge Rese i Komunalnog

VIŠE IZ RUBRIKE

    Dugoreško Gradsko vijeće, kako je to već uobičajeno, svoju današnju sjednicu započelo je Aktualnim satom.

    -S obzirom da je prošla sjednica Gradskog vijeća bila burna i da smo skoro sat i pol raspravljali o odnosu tvrtke Komunalno i Grada Duga Resa, mene, a i građane interesira jesu li se ti odnosi izgladili i kakvo je trenutno stanje, pitao je vijećnik Akcije umirovljenici zajedno Marko Benić.

    -Što se tiče izglađenih odnosa mene i Grada, nemam pojma o čemu se radi. To je normalno stanje, moramo napraviti ono što dogovorimo i to mora biti realizirano. Nema neizglađenih odnosa, ali ih moramo izgrađivati i rješavati, odgovorio mu je direktor Komunalnog Duga Resa Ivan Klokočki.

    U prilog takvim odnosima, dodao je ironično Klokočki, idu i programi koje će ova gradska tvrtka provoditi u idućem razdoblju.

    -Već sutra ujutro s predsjednikom Nadzornog odbora tvrtke, gospodinom Primužakom u Hrvatskim vodama potpisat ćemo ugovore vrijedne 10 milijuna kuna. Radi se o slijedećem; 1,5 milijuna kuna ove godine ulaže se u Novigradu u izmjenu opreme, tehnologije i ostalih stvari koje su vezane uz proces kondiocioniranja priprema ispumpavanja vode. Milijun kuna iznos je cjevovoda od Novigrada do Frketića te podupiranje vodovoda Netretić - Bosiljevo – generalski Stol gdje su u međuvremenu potpisani ugovori i za treći bunar, predvidivog kapaciteta od 30 litara u sekundi te bi bile dovoljne količine  vode za cijelo ovo vodoopsrbno područje. Potpisuju se i ugovori vezani uz uređenje projektne dokumentacije i pripremu za gradnju slapa, odnosno njegovo utvrđivanje u Novigradu za što će ove godine biti završena projektna dokumentacija, tako da iduće godine slap ide u rekonstrukciju zbog erozije koja se na njemu dogodila.

    Osim ovoga, najveće novine bit će na smanjenju gubitaka vode i ovogodišnje ulaganje iznosit  će između 4,9 i 6 milijuna kuna, ovisno  o tome s koliko će jedinice lokalne samouprave moći  sufinancirati. Radi se o završetku svih građevinskih radova i objekata koji će se događati na cijelom vodno gospodarskom području tvrtke Komunalno, točnije o 56 uređaja koji će biti instalirani u tom dijelu. Najavio je i potpisivanje ugovora s Općinom Generalski Stol, prema kojemu oni postaju dio dugoreškog sustava u dogovoru s Hrvatskim vodama. Direktor Komunalnog Duga Resa još kaže.

    -Dogovoreno je da se na području Velemerića instalira najmodernija oprema, vezano za kvalitetu vode, vrijedna oko 40 tisuća kuna. GSM sustavom bismo, po ugradnji te opreme, automatski dobivali podatke te bi mogli alarmirati ukoliko bi došlo do bilo kakvog zagađenja. Slijedeći potez je da se stavi u funkciju  vodosprema Nova Vidanka, a na taj način bit će uređena i pumpna stanica Donje Mrzlo Polje. Ulaganje u Novu Vidanku bilo bi 3, 7 milijuna kuna, a u pumpnu stanicu 1,5 milijuna kuna.

    S Hrvatskim vodama, ove godine,  bit će realiziran i program vrijedan 700 tisuća kuna, a radi se o uređenju vodovodnog  sustava na međurječju između  Korane i Mrežnice, točnije na području Bukovlja. Time će Bukovlje u slijedeće dvije do tri godine dobiti  vodu i vodoopskrbni  sustav koji će biti priključen na dugoreški, s tim da bi ulaganje Hrvatskih voda bilo oko 7 milijuna kuna. Zaključno je istaknuo da će u Novigradu u svibnju početi bušenje bunara, u lipnju će biti probno ispitivanje, a u kolovozu kada su najniži nivoi podzemnih voda bit će obavljena ispitivanja  u sva tri bunara. Za taj posao pribavljena je potrebita dokumentacija.

    Zaključno je sve prokomentirao i gradonačelnik Tomislav Boljar.

    -Na sastancima u Gradu može ponekad doći i do povišenih tonova jer nešto što ne bi bilo dobro, to je da apsolutno svi mislimo isto. Ono što je bitno, sukoba nema. Ono što je poanta priče, rade se milijunski poslovi ne samo na području Duge Rese, već na području cjelokupnog sustava vodoopskrbe. Radi se o ogromnim investicijama u sustav odvodnje i vodovodni sustav. Odnos između Grada i Komunalnog je normalan jer da nije tako, tvrtka sve ovo ne bi mogla niti raditi.  Sve se realizira u dogovoru Grada Duge Rese i tvrtke Komunalno, zaključio je gradonačelnik. (m.m.)

    Foto: i.č.