U TUŠ-u danas „planuo“ šaran na rašljama

VIŠE IZ RUBRIKE

    Kako je bilo i najavljeno učenici Trgovačko-ugostiteljske škole sa svojim mentorima danas su pripremali šarana na rašljama. Kako smo doznali mnogi su svoje porcije ove delicije rezervirali već dan ranije.

    Gora Hari Rudan i Jakov Vrbanek, obojica učenici četvrtog razreda, dio su učeničke ekipe koja je s profesorom pripremala šarane za pečenje, ukratko su opisali što je potrebno da bi se pripremio dobar šaran na rašljama.

    -Očistili smo šarana, stavili ga u pac, danas ga je trebalo staviti na rašlje učvrstiti i staviti da se peče na vatru, pojasnio je Jakov.

    A što se stavlja u pac da bi šaran bio ukusan?

    -To se ne smije otkriti, odgovaraju uglas.

    Otkrivaju ipak da…

    -Šaran mora biti svjež, dobro očišćen i začinjen i mora se staviti na „dobru“ vatru, ne prejaku ili preslabu. Idealan je za pečenje šaran do dvije do tri kile, napomenuo je Gora Hari, dodavši da je šarane potrebno lagano premazati uljem dok se peku, radi sočnosti.

    Ovakav način pripreme šarana dolazi iz Slavonije i Baranje, ali uz naše četiri rijeke naravno da je postao omiljen i ovdje. U posljednje je vrijeme šarana na rašljama sve teže pronaći, rekao nam je Igor Frketić, stručni učitelj kuharstva.

    -Mogli su ljudi pojesti šarana na rašljama na Danima piva, ali sad ni tamo tog više nema, pa ne čudi da je kod danas veliki interes. I da imamo duplo više šaran sve bi se pojelo. Imali smo oko 30-ak kila šarana i sve je „nestalo“, kazao je Frketić.

    On nam je otkrio i još neke pojedinosti oko pripreme, kao primjerice da se mora paziti kojom vrstom drveta se loži vatra.

    -Bitno je da to bude drvo koje nema tanina, suha bukva ili grab. Jela nije dobra zbog smole, hrast nije dobar zbog tanina, ima deblju koru pa daje teži dim, pojašnjava.

    Za razliku od svojih učenika on nije skrivao čime treba šarane začiniti.

    -Od začina smo stavili samo sol i pravu slavonsku domaću crvenu papriku. To je to. Najvažniji je začin otvorena vatra na kojoj se peče i dim koji ga lagano „obilazi“ cijelo vrijeme, istaknuo je Igor Frketić.