Ove godine na preddiplomske stručne studije upisan je 181 student, a na specijalističke diplomske studije 78 studenata, što je pad od oko 20 posto u odnosu na prošlu 2021./2022. akademsku godinu.

Dekan Ivan Štedul: "Veleučilište u Karlovcu postaje okosnica održivog razvoja regije“

VIŠE IZ RUBRIKE

    O radu Veleučilišta u Karlovcu, upisima u novu akademsku godinu, projektima koji su u tijeku, ovogodišnjim novinama i planovima razgovarali smo s dekanom te ustanove, Ivanom Štedulom.

    *Koliko se ove godine studenata upisalo na Veleučilište u Karlovcu? Koliko na preddiplomske, a koliko u diplomske studije? Koliko je to u odnosu na prošlu akademsku godinu?

    -Sve uprave Veleučilišta pa tako i trenutna prate trend pada broja učenika osnovnih škola u RH koji traje već četvrt stoljeća. Taj pad se prvi put počeo osjećati u visokoobrazovnom sustavu 2016. godine. Tako je od 2016. do 2021. ukupan broj studenata, prema izvješću MZO, manji za više od 12.000. Sukladno tomu na Veleučilištu u Karlovcu poduzimane su mjere kojima je preveniran smanjen broj maturanata koji žele upisati neki studij u RH. Jedna od mjera su bili projekti sufinancirani i financirani sredstvima fondova EU. Kroz te projekte smo osnažili i poboljšali kapacitete za istraživanje, razvoj i inovacije Veleučilišta. Nabavljena je i stavljena u funkciju oprema za znanstveno-istraživački rad. Unaprijeđen je postojeći model stručne prakse i pokrenuta usluga karijernog savjetovanja i podrške studentima. Mišljenja smo da je sve navedeno rezultiralo relativno dobrim interesom budućih studenata za upis na studijske programe Veleučilišta u Karlovcu. Konkretno, ove godine na preddiplomske stručne studije upisan je 181 student, a na specijalističke diplomske studije 78 studenata, što je pad od oko 20 posto u odnosu na prošlu 2021./2022. akademsku godinu.

    *Ima li novih studija ili nekih drugih novina ove godine?

    -Prošle godine smo uspješno završili proces reakreditacije koji na svim visokoobrazovnim institucijama provodi Agencija za znanost i visoko obrazovanje. Prema standardima za vrednovanje kvalitete veleučilišta i visokih škola u postupku reakreditacije visokih učilišta koji su usklađeni s Europskim standardima i smjernicama za osiguranje kvalitete u Europskom prostoru visokog obrazovanja (ESG 2015) Veleučilište je na 4 od 5 standarda (Studijski programi, Nastavni proces i podrška studentima, Nastavnički i institucijski kapaciteti te Stručna i znanstvena djelatnost) ocijenjeno zadovoljavajućom razinom kvalitete, a na standardu Interno osiguranje kvalitete i društvena uloga visokog učilišta s minimalnom razinom kvalitete. Napominjemo da su moguće ocjene Nezadovoljavajuća razina kvalitete, Minimalna razina kvalitete, Zadovoljavajuća razina kvalitete i Visoka razina kvalitete. Iako smo zadovoljni ocjenama, prostora za napredak ima pa smo shodno tome od MZO dobili pismo očekivanja temeljom kojeg smo izradili Akcijski plan. Akcijski plan je MZO prihvatilo, a u trenutku kad ostvarimo sve ciljeve akcijskog plana bit ćemo u mogućnosti prijavljivati prijedloge novih studijskih programa. Želja nam je pokrenuti preddiplomske stručne studije Programskog inženjerstva i Sestrinstva, te specijalistički diplomski stručni studij Mehatronike. Trenutno je u skladu s Akcijskim planom pokrenuta revizija preddiplomskih stručnih studija Lovstva i zaštite prirode, Prehrambene tehnologije i Ugostiteljstva. Također smo u proteklom razdoblju pokrenuli i nove programe cjeloživotnog učenja. To su Program izobrazbe u području javne nabave, Program usavršavanja u području javne nabave i Seminar za polaganje stručnog ispita za turističke vodiče – opći dio te posebni dio za Karlovačku, Ličko-senjsku, Grad Zagreb i Zagrebačku županiju.

    *Ove godine Veleučilište je proslavilo 25 godina djelovanja. Po čemu je ono specifično i posebno?

    -Naše Veleučilište je posebno prije svega po samom geografskom položaju, jer se nalazi u samom srcu Središnje Hrvatske na čvorištu svih važnih prometnih pravca, a ujedno je i gospodarsko-političko središte Karlovačke županije. Glavne prednosti su diverzificiranost kako stručnih tako i specijalističkih studija koji su u skladu sa suvremenim trendovima na tržištu rada. Većina naših studija je vrlo specifična i nema istih, ili ih ima jako malo, u prostoru visokog obrazovanja u RH i šire. Ono na što smo posebno ponosni je da se prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje naši studenti dobro zapošljavaju. Student je u središtu naše pozornosti kroz personalizirane edukacije u novoobnovljenim prostorima gdje nastavnici, profesori i mentori usko surađuju sa studentima kroz različite projekte. Vodeći brigu o stručnom znanju, na ustanovi su moderno i održivo opremljeni laboratoriji koji omogućuju nastavnicima i studentima jačanje stručnih i istraživačkih kompetencija i znanja. Te kompetencije i znanja studenti mogu primijeniti tijekom studija, a posebno po završetku studija u praksi na radnom mjestu. U proteklih 25 godina Veleučilište je postalo mjesto susreta znanstvene, stručne i nastavne djelatnosti. Izraslo je u treće po veličini Veleučilište u RH. Surađujemo s renomiranim gospodarstvenicima na nacionalnoj i međunarodnoj razini kroz projekt Erasmus + u kojeg se iz godine u godinu uključuje sve veći broj studenata, nastavnika, ali i nenastavnih djelatnika.

    *Koji najznačajniji projekti su realizirani proteklih godina? Koji je značaj Atrija znanja za Veleučilište i čitav grad? 

    -Naš najznačajniji projekt zasigurno je Atrij znanja u kojem smo obnovili i modernizirali kapacitete za istraživanje, razvoj i inovacije pri Veleučilištu u Karlovcu u području prehrambene tehnologije s naglaskom na smjer pivarstva. U okviru projekta dobili smo i obnovljenu zgradu Veleučilišta i prekrasan prostor koji zovemo Atrij znanja. Taj prostor nam omogućuje da promocije diplomiranih studenata Veleučilišta u Karlovcu održavamo na Veleučilištu. Također, prostor i komercijalno iznajmljujemo ili partnerski omogućujemo njegovo korištenje za razne manifestacije. Ove godine je u njemu održano preko dvadeset konferencija, predavanja, radionica i raznih drugih manifestacija. I na takav način smo obogatili grad Karlovac i Karlovačku županiju kroz jedan stvarno reprezentativan prostor široke namjene. Slijedeći svoju misiju mislimo da Veleučilište u Karlovcu postaje okosnica održivog razvoja regije i sinergijskog djelovanja Veleučilišta, gospodarstva i društvene zajednice.

    Trenutno Veleučilište kao nositelj provodi sljedeće vrlo značajne projekte višemilijunske vrijednosti, a financirani su ili sufinancirani sredstvima fondova EU: Modifikacija procesa zrenja sira i razvoj proizvoda na bazi sirutke – SIRENA, zatim Snaga vještina - unapređenje stručne prakse na stručnim studijima Veleučilišta u Karlovcu, te svakako Istraživanje i razvoj specijaliziranih multirotornih bespilotnih letjelica.

    Od projekata na kojima smo partneri izdvojili bismo sljedeće projekte: STRuKA i TI, KaRijERA i JA na kojima smo partneri u uspostavi Regionalnog centra kompetentnosti u podsektoru strojarstva u svrhu modernizacije strukovnog obrazovanja u Karlovačkoj županiji, zatim RaSTEM - Radna Akcija: STEM, a nositelj projekta je Astronomsko društvo Višnjan, pa Razvoj i primjena površinskih obrada višeslojnog poda linije Divine Parquet, a nositelj projekta je DRVOPROIZVOD d.d., zatim Pročišćavanje vode i dobivanje energije korištenjem novih kompozitnih materijala uz Sunčevo zračenje, a nositelj projekta je Sveučilište u Zagrebu, Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije te Projekt LIFeE Lynx "Preventing the extinction of the Dinaric-SE Alpine lynx population through reinforcement and long-term conservation" unutar Programa LIFE.

    *Osvrnite se i na proizvodnju piva u vašoj ustanovi, kako se pivo zove i po čemu je specifično?

    -Pivarsko procesni praktikum kolokvijalno mini pivovara je prvenstveno namijenjen obrazovanju studenata preddiplomskog stručnog studija Prehrambene tehnologije - smjer pivarstvo. To je jedinstven studij u RH. Ne kuhamo pivu u smislu komercijalne distribucije za prodaju. Imamo to u planu i ako realiziramo taj plan pivo će se zvati Studoš, a specifično je jer ga proizvode studenti. Trenutno pružamo mogućnost najma Pivarsko procesnog praktikuma za kuhanje manjih testnih količina piva. Tu uslugu pružamo gospodarstvu, ali i fizičke osobe mogu naručiti istu uslugu. Istovremeno pružamo mogućnost laboratorijskih ispitivanja i kontrole kvalitete proizvedenog piva.

    *Što je s proizvodnjom sira?

    -Na neko vrijeme smo ostali bez našeg praktikuma u kojem su studenti proizvodili sir. U provedbi smo već spomenutog projekta „Modifikacija procesa zrenja sira i razvoj proizvoda na bazi sirutke – SIRENA“ kojim ćemo nabaviti zrione za sir, čime će biti zaokružen cijeli proces proizvodnje sira. Tim projektom će se unaprijediti proizvodnja sira i iskorištavanje sirutke te podići konkurentnost hrvatskih proizvođača sira. Također, u okviru projekta planira se provesti istraživanje o postupcima zrenja sira u različitim uvjetima te iskorištavanje sirutke kao nusproizvoda, odnosno za proizvodnju novih proizvoda na bazi sirutke. Rezultati istraživanja (znanje i tehnologija) bit će transferirani gospodarstvenicima u Republici Hrvatskoj kroz niz zajedničkih aktivnosti.

    *Koji značajniji projekti su još u planu?  

    -Od projekata u planu izdvojili bismo one za koje čekamo otvaranje adekvatnih poziva fondova EU kojima bismo proširili kapacitete postojećeg studentskog doma i napravili restoran studentske prehrane. To nam je jako važno jer gotovo 70 % naših studenata nema prebivalište u Karlovačkoj županiji. Ovih dana je dr. sc. Marijana Blažić sa svojim timom prijavila projekt koji je zapravo nastavak projekta Atrij znanja na natječaj Hrvatske zaklade za znanost. Iskreno se nadamo da će projekt biti prihvaćen i odobren.