Speleon će imati oko 1.200 kvadrata i omogućit će da Baraćeve špilje mogu primiti više posjetitelja kroz cijelu godinu
Nova turistička atrakcija: Za manje od godinu dana otvara se Speleon – kuća špilja
VIŠE IZ RUBRIKE
Baraćeve špilje u Rakovici i područje oko njih zaštićeni su prirodni krajobraz, a same špilje kao da su nepresušno vrelo arheoloških nalaza iz gotovo svih povijesnih era. O najnovijem nalazu koji potvrđuje da su u Gornjoj Baraćevoj špilji boravili neandertalci i nedavno smo pisali.
Istraživanja se nastavljaju, a svaki eventualni novi nalaz naći će svoje mjesto u Speleonu – kući špilja.
Radi se o europskom projektu pod nazivom Kuća špilja koji je kandidiran za financiranje iz europskih sredstava 2017. godine. Gradnja je počela prošle godine i već se naziru prve konture nove turističke atrakcije u županiji.
-Gradnju smo započeli prošle godine, krajem šestog mjeseca i samu gradnju objekta planiramo završiti do kraja travnja ove godine. Zatim krećemo s opremanjem Centra za posjetitelje koje će sigurno trajati barem pola godine s obzirom na kompleksnost samog postava kojeg želimo dobiti i na multimedijalne sadržaje koje ćemo unutra imati. Cijeli projekt završava krajem siječnja 2023. godine kad planiramo i otvorenje za posjetitelje, napomenula je ravnateljica Javne ustanove Baraćeve špilje Tihana Oštrina.
Podsjećamo da je vrijednost projekta procijenjena na oko 20 milijuna kuna bez PDV-a, ali do kraja provedbe investicija će koštati više, dodala je ravnateljica.
-Troškovi su se, s obzirom na stanje na tržištu, promijenili. Tako da će naša investicija do kraja koštati sigurno 30 milijuna kuna, kazala je Oštrina.
Kao što sam naziv Speleon asocira, najvažniji dio će biti upravo muzejski koji će predstavljati teme iz kulturne i prirodne baštine ovog kraja. Osim toga predviđeni su ugostiteljski sadržaji, prostorije za edukativne radionice, kongresna dvorana i uredske prostorije. Unutar centra će se formirati i speleološki dokumentacijski centar s knjižnicom i depo za vrijedne nalaze iz Baraćevih špilja.
Jedna od atraktivnosti će biti osjetilne komore, u kojima će posjetitelji moći doživjeti podzemlje svim čulima. Od multimedijalnih sadržaja izdvajaju dokumentarni film koji će sažeti prikaz okoliša i tipičnog ambijenta ledenog doba na području Baraćevih špilja. Prikaz će obuhvatiti uvjerljivu animaciju svih životinja pronađenih na lokalitetu. Posebna atrakcija nalazit će se u centralnom dijelu objekta gdje će biti postavljena vanjska izložba, odnosno atrij s replikama životinja i biljaka iz ledenog doba.
Speleon će imati oko 1.200 kvadrata i omogućit će da Baraćeve špilje mogu primiti puno više posjetitelja, ali i produžiti njihov boravak. Javna ustanova Baraćeve špilje je nositelj projekta, a partner je JU Nacionalni park Plitvička jezera.
-U suradnji s partnerom prilikom osmišljavanja projekta ciljevi su bili da na našem području stvorimo javnu turističku infrastrukturu koja može primiti veći broj posjetitelja, a da istovremeno Nacionalni park može disperzirati svoje posjetitelje u naše područje, dodala je Oštrina.
Naime, sada je u turističkoj funkciji Gornja Braćeva špilja s limitiranim dnevnim kapacitetom od 400 posjetitelja. Pored toga treba napomenuti da je zatvorena za posjetitelje od studenog do ožujka radi hibernacije šišmiša. Speleon će imati kapacitet primiti i do 1.500 ljudi dnevno i bit će otvoren čitave godine.
Primjerice, Plitvice zimi u siječnju i veljači bilježe oko 20.000 posjetitelja, što je godišnji doseg Baraćevih špilja, na dio njih računaju i u Javnoj ustanovi. Tu se otvara mogućnost da se sezona za Baraćeve špilje produži i tijekom zimskih mjeseci.
Pored Speleona uz lokalitet Baraćevih špilja uređeni su ili su u planu su ostali popratni sadržaji, tri pješačke staze, izletište je uređeno posebnim prostorom za posjetitelje koji dolaze biciklima ili za one koje dolaze na konjima, tu je i igralište za badminton na kojem je lani održan i prvi turnir. A planovi tu ne staju…
Foto: JU Baraćeve špilje i Dinko Neskusil