Nema produženja roka za predaju godišnjih financijskih izvještaja poduzetnika

VIŠE IZ RUBRIKE

    Na današnjem seminaru u Županijskoj komori Karlovac, računovođe su gotovo ekskluzivno dobili napeto očekivanu informaciju da je Ministarstvo financija ipak odlučilo vratiti rokove predaje financijskih izvještaja na staro. Dakle, nema više produženih rokova zbog posebnih okolnosti kao prošle godine, već je rok predaje za statističke i druge potrebe 30. travnja 2022. godine, a za javnu objavu 30. lipnja 2022. godine.

    Sastavljanje godišnjih financijskih izvještaja poduzetnika jedan je od složenijih poslova računovođa i financijskih djelatnika. Uz to što su zakonska obveza u odnosu na propisane oblike i sadržaje obrazaca te rokove predaje, ujedno moraju pružiti istinit i fer prikaz financijskog položaja i uspješnosti poslovanja poduzetnika. Zbog svog značaja, to je redovita tema seminara koji se početkom svake godine u karlovačkoj gospodarskoj komori organiziraju u suradnji s Udrugom računovođa i financijskih djelatnika Karlovac.

    Novosti u financijskom izvještavanju za 2021. godinu, na danas održanom seminaru predstavili su dobro poznati savjetnici – urednici časopisa ''Računovodstvo i financije'' i priloga ''Riznica''  Marija Zuber i Domagoj Bakran, U odnosu na financijska izvješća za 2020. godinu, sudionici su upozoreni da obrate pozornost

    na izmjene Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjeg financijskog izvještaja i izmijenjenim Hrvatskim standardima financijskog izvještavanja, ovisno o veličini poduzetnika. Promjene u sadržaju i strukturi pojedinih obrazaca GFI-POD uglavnom se odnose na velike i dio srednjih poduzetnika, dok se na ostale poduzetnike odnose promjene HSFI-a. Na seminaru je ukazano i na novosti kod sastavljanja prijave poreza na dobitak. Dok promjena u samom obrascu PD nema, treba uzeti u obzir nove porezne stope. Za poduzetnike koji su ostvarili ukupni prihod do 7,5 milijuna kuna vrijednosti, primjenjuje se porezna stopa od 10 posto, a za ostale 18 posto. Uz to, kako se čulo na seminaru, primitak državnih COVID-19 potpora ne utječe na prag prihoda za primjenu jedne od stopa.

    Obrađene su i teme o računovodstvenom tretmanu još uvijek aktualnih držanih COVID-19 potpora te kako računovodstveno evidentirati ulaganja u kripto valute. Sudionicima su prezentirane i aktualnosti u sustavu plaća pri čemu je ukazano da od 1. siječnja 2022. godine minimalna plaća za puno radno vrijeme treba biti ugovorena, utvrđena i propisana u bruto svoti 4.687,50 kuna, a poslodavci kod kojih to nije slučaj do 1. veljače trebali su ponuditi svojim zaposlenicima izmjene ugovora o radu. Uz to, govorilo se i o drugim temama, kao što je aktualni poziv Porezne uprave građanima na dobrovoljnu prijavu inozemnih primanja ili pak predstojeće pripreme za uvođenje eura.