Predstavljen projekt "OCD online HUB - inovativni pristup zajedničkom djelovanju"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Projekt "OCD online HUB - inovativni pristup zajedničkom djelovanju" kojeg provodi udruga Carpe Diem u partnerstvu s Gradom Karlovcem, Savezom  udruga Kaoperativa te DrONe udrugom za društveni razvoj i neformalno obrazovanje predstavljen je danas u Centru za mlade.

    Kako je izjavila predsjednica udruge Carpe Diem, Aleksandra Podrebarac, cilj projekta je ojačati kapacitete organizacija civilnog društva (OCD) uključenih u projekt za provedbu aktivnosti digitalnim i online putem, te razviti plan djelovanja u kriznim situacijama na lokalnoj razini.

    Govoreći kako je do projekta došlo, osvrnula na pandemiju koja je dovela do toga da su udruge preko noći zatvorile vrata.

    -Nisu mogle djelovati, s jedne strane ostale su obavezne prema donatorima ispuniti svoje ugovorene obveze, a s druge strane puno veći problem nastao je što su korisnici ostali bez svojih usluga. Neke od njih su se prilagodile i krenule provoditi aktivnosti online, međutim tu je vrlo brzo došlo do drugog problema a to je da mnogi članovi, zaposlenici i volonteri nemaju razvijene digitalne kompetencije i nemaju ustvari niti opremu niti mogućnosti za provedbu digitalnih ili online aktivnosti. Stoga jedan dio projekta se odnosi upravo na to, na opremanje studija s opremom kako bi sve organizacije civilnog društva u gradu Karlovcu koje imaju takvu potrebu mogle provoditi aktivnosti, istaknula je između ostalog.

    Vezano uz drugi dio projekta, djelovanje u kriznim situacijama, Podrebarac je rekla kako su udruge u vrijeme lockdowna ostale bez financijskih sredstava, svi natječaji i javni pozivi bili su obustavljeni i udruge jedine nisu dobile nikakvu potporu od institucija koje bi zadržale zaposlenike na radnom mjestu ili omogućile njihovo daljnje djelovanje. Dosta njih se, kako je istaknula, zatvorilo, neki su uspjeli preživjeti, a neki se i dalje bore.

    -Grad Karlovac ima svoj protokol u kriznim situacijama, ali ono što smo mi uvidjeli kroz dugi niz godina je da se u principu ne koriste resursi organizacija civilnog društva i Volonterskog centra koje su na terenu, koje poznaju situaciju i korisnike i koje mogu vrlo brzo djelovati i mislimo da bi bilo korisno da se povežemo i poboljšamo taj plan koji već i postoji, poručila je Podrebarac.

    Stjepan Mrežar, član gradskog Stožera civilne zaštite rekao je kako je prijedlog ovakvog projekta dobrodošao za grad Karlovac.

    -Upravo je u našem planu djelovanja nedostajao taj dio da napravimo jedan priručnik za organizacije civilnog društva kako bi one znale na koji način se mogu organizirano uključiti i drugo da nadopunimo naš plan djelovanja i vidimo kako najbolje iskoristit organizacije civilnog društva. Mi ćemo u sklopu projekta napraviti ta dva plana i vjerujemo da će to pridonijeti da prilikom budućih eventualnih prirodnih nepogoda djelovanje bude organizirano i da se na taj način iskoristi masovnost volontera koji mogu pomoći u kriznim situacijama, istaknuo je između ostalog Mrežar.

    Sara Gračan iz Saveza udruga KAoperativa, koordinatorica projekta rekla je kako se i KAoperativa susrela s problemima u provođenju aktivnosti tijekom i pandemije i potresa s obzirom da je i Hrvatski dom dobio narančastu naljepnicu.

    -Smatramo da će provođenje online aktivnosti ipak biti temelj za daljnji razvoj ne samo KAoperative, nego i svih udruga u ovom gradu i da će nam u slučaju ponovnih kriznih situacija puno olakšati i rad i ipak ćemo biti spremniji pravovremeno odgovoriti na krize koje bi mogle doći, smatra Gračan.

    Branimira Penić, predsjednica udruge DrOne kazala je kako su njihovi članovi volonteri dosta iskusni po pitanju online rada s mladima i smatra da je njihov najveći input ovom projektu iskustvo online rada.

    Projekt ukupne vrijednosti 433.832,99 kn sufinanciran je sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda u iznosu 368.758,04 kn, te sredstvima iz Državnog proračuna u iznosu od 65.074,95 kn.