Princip rada je takav da ovim zahvatima mladim sadnicama osiguramo dovoljno prostora i svjetla za normalan razvoj i rast, nikao drugačije, nego sječom i odstranjivanjem starih stabala, što je normalan i već 250 godina star način gospodarenja šumama

Obnavljaju se pluća grada - počelo "pomlađivanje" Kozjače

VIŠE IZ RUBRIKE

    Sukladno propisima Osnova gospodarenja za gospodarsku jedinicu Kozjača, Hrvatske šume počele su s radovima na obnovi šume u Kozjači. Za kako se to stručno kaže, uzgajanje šuma, Uprava šuma Karlovac u ovoj godini osigurala je 43 milijuna kuna, a pod tim se misli na poslove popunjavanja, raznih njega, pripreme staništa i drugo. Danas je u Kozjači tim povodom održana prezentacija radova, a jedan od govornika Željko Šimunović, upravitelj šumarije Karlovac među ostalim je pojasnio koji se poslovi trenutno izvode i što će se sve raditi tijekom zimskih mjeseci.

    -Šumski radovi izvode se na prostoru veličine 1466 ha na satojini hrasta kitnjaka od kojih je većina prezrela i na kojima smo još davnih dana trebali započeti obnovu šuma. Obnova se bazira na tome da od stare stojine dobijemo fruktifikacijsku zrelost i da stabla hrasta kitnjaka naprave osnovnu funkciju u svojem životu, a ta je da dožive određenu fiziološku zrelost i da bace žir. Što nam je i glavni cilj, u konačnici da od hrastova koji stvaraju žir, dobijemo mladu sastojinu i genetski istu šumu kao bi ju još kvalitetniju i bolju ostavili budućim generacijama.

    -Princip rada je takav da ovim zahvatima mladim sadnicama osiguramo dovoljno prostora i svijetla za normalan razvoj i rast, nikao drugačije, nego sječom i odstranjivanjem starih stabala, što je normalan i već 250 godina star način gospodarenja šumama. On se provodi u nekoliko faza, trenutno smo u prvoj. Šumska satojina hrasta kitnjaka ove godine obnavlja se na 80 ha, na šest odsjeka. Način rada i teška mehanizacija koju koristimo prilikom rušenja i izvlačenja oko 7000 m3 drvne mase, prilagođavamo trenutnim uvjetima na terenu da što manje oštećujemo tlo i staništa kako bi na kraju imali što manje sanacija.

    Šimunović je naglasio da će se sva oštećena koja će neminovno nastati na sad dobro održavanim i prohodnim putevima, sanirati i vratiti u prvobitno stanje, jednog dana kad radovi u šumi završe.

    Opće je poznato da hrvatski šumari već više od dva i pol stoljeća primjenjuju načelo održivosti i stoga iz šume uzimaju manje drvne zalihe nego što je priraste, te time ne ugrožavaju opstojnost šume, nego osiguravaju njezinu prirodnu obnovu. A sve pa i šuma ima svoj životni vijek, pa tako u Kozjači imamo veliki broj vremešnih hrastova čiji je životni vijek veći od sto i sto pedeset godina, kaže upravitelj i dodaje da „starcima“ svaka čast, ali da bi se šuma održala i zadržala, mora se dati  prikla i mladoj sastojini da se pravilno razvije i postane šuma, koja će i generacijama Karlovčana koji tek dolaze biti pluća grada.

    U Hrvatskoj se šumama gospodari na temelju Zakona o šumama, te šumsko-gospodarskih osnova, koje se donose na razdoblje od 10 godina, tijekom kojih državna inspekcija redovno nadzire izvršenje propisanih radova.

    Za svaku je gospodarsku jedinicu u RH evidentirana kompletna drvna zaliha po vrstama drveća, kao i propis za gospodarenje u istoj u sljedećih 10 godina. Osnova gospodarenja za gospodarsku jedinicu Kozjača važeća je devet godina i ističe 31.prosinca 2022. godine. (rb)

    Foto: i.č.