Ove srijede hodočasnike su predvodili župljani svetog Ivana Krstitelja iz Rečice predvođeni svojim župnikom velečasnim Lovrom Zaplatićem

Deveta srijeda Velike pobožnosti u Nacionalnom svetištu svetog josipa

VIŠE IZ RUBRIKE

    U sklopu Velike pobožnosti svetom Josipu koja iz srijede u srijedu u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu okuplja više od 1.000 hodočasnika ove devete srijede 13. ožujka hodočasnike su predvodili župljani svetog Ivana Krstitelja iz Rečice predvođeni svojim župnikom velečasnim Lovrom Zaplatićem. Kao što je uobičajeno pobožnost počinje krunicom svetom Josipu i pripadajućim meditacijama na osnovu same Josipove krunica, a potom slijede Litanije svetog Josipa kao i Molitva za domovinu koju je za ovo Nacionalno svetište sastavio Sluga Božji zagrebački nadbiskup Franjo Kardinal Kuharić. Dirljivo je bilo promatrati s kojim su oduševljenjem vjernici prihvatili ovu pobožnost, a mnoštvo vjernika i redovi pred ispovjedaonicama potvrđuju da se josipovska Hrvatska budi.

    Koncelebriranu svetu misu u zajedništvu sa karlovačkim dekanom preč. Draženom Karačićem i svećenicima hodočasnicima, predvodio je i propovijedao župnik svetog Ivana Krstitelja iz Rečice velečasni Lovro Zaplatić. Svoju propovijed počeo je riječima: "Došli smo u školu svetog Josipa jer od njega možemo puno toga naučiti". Propovjednik je primijetio da je Josip imao svoje životne planove, ali kada se susreo s Marijom i Božjim djelom i glasom onda ih je promijenio i prihvatio Božji plan znajući da će Bog učiniti ono što je za njega i njegovu obitelj najbolje. Velečasni Lovro Zaplatić progovorio je i o korizmi koju brojni karakteriziraju kao vrijeme odricanja, a on ju više voli nazivati vrijeme rasta i hoda prema Bogu.

    Nakon svete mise uobičajeno je da netko od hodočasnika javno svjedoči svoju vjeru. Ovu srijedu svoju vjeru u prepunom Svetištu svjedočila je Uzorna hrvatska seoska žena gospođa Melita Vrbanek. Na uobičajena rektorova pitanja što joj vjera znači i zašto hodočasti svetom Josipu ona se nije samo ograničila na šture i uobičajene odgovore već je prije svega upozorila da mladi ljudi kad dolaze u svijet odraslih dozvoljavaju da se vjere razvodni, ali u određenom trenutku kad se susretnu sa životnim poteškoćama osjete da je samo Božja prisutnost ona koja daje snagu u životnim nevoljama. Svjedočila je nadalje da je nakon životne ispovijedi i revne molitve bitno promijenila život, a svoje svjedočanstvo zaključila odlukom da postane revni hodočasnik svetom Josipu.

    Prije samog ophoda oko kipa svetog Josipa i završetka ovotjedne josipovske pobožnosti monsinjor Antun Sente zahvalnim i dirljivim riječima obratio se donatorima koji su pomogli da se Nacionalno svetište širi, uređuje, prilagođava za prijem sve većeg broja hodočasnika. Prilazi prema Svetištu, obnovljene i preuređene dvorane, hodočasnička fontana i brojni drugi projekti koju su završeni ili su još u ostvarenju ne bi bili mogući bez revnih donatora te značajnije donatore pozvao na druženje u stari župni dvor koji se također polako uređuje. Hodočasnici, donatori, a sami Karlovčani iz godine u godinu svjedoče kao Nacionalno svetište svetog Josipa poprima status nezaobilaznog hodočasničkog mjesta ne samo u Zagrebačkoj nadbiskupiji već i za cijeli hrvatski narodu, a i hodočasnici iz susjedne Slovenije također otkrivaju i prihvaćaju novi hodočasnički put.