"Crtanje i slikanje su stvari koje jednostvno opuštaju, to je mjesto gdje ste sami sa sobom i uživate" kazao je umjetnik.

Zavirite u svijet umjetničkih djela Frana Spudića

VIŠE IZ RUBRIKE

    Otvorena je izložba mladog Karlovčanina Frana Spudića u Knjižnici za mlade. Ovo je prva izložba mladog kreativca u kojoj oslikava svoja promišljanja i umjetnički izričaj. Što ga je sve potaknulo na stvaranje izložbe, Fran nam je otkrio

    -Na stvaranje izložbe me potaknulo to što dvije godine nisam ništa crtao ni slikao, a htio sam izvući iz sebe sve znanje koje sam imao, istaknuo nam je Fran.

    Sa slikanjem i crtanjem Fran je počeo od malena, a tehniku slikanja je usavršio u srednjoj školi.

    -Sa slikanjem i crtanjem sam aktivno krenuo u srednjoj školi kada sam upisao grafički dizajn. Razlog zašto sam to upisao je zato što ne postoji slika mene u obiteljskom albumu od malih nogu da ja ne crtam ili bavim se papirom i olovkom. Mislim da sam od svih životnih poziva koji postoje, sjediti u uredu ili raditi kao fizički radnik, crtanje je bio ležeran posao za imati.

    Inspiraciju za svoja djela nalazi u modernoj uličnoj umjetnosti, ali i u klasici, odnosno u djelima vrhunskih slikara,

    -Nemam inspiracije toliko u slikanju koliko imam u crtanju ili u street graffitima. Ova izložba se zapravo bavi sa svime jer sam htio da ova izložba bude uvid u moj "ludi" um. Za crtanje i uličnu umjetnost moj je uzor Banksy, čisto zbog toga što se bavi direktnim problemima i čovjek se uopće ne trudi sakriti svrhu svojih crteža, a drugi uzor mi je Leonardo da Vinci, zbog svojih skica, ne zbog završenih djela, ne zbog kipova i izuma, nego zbog skica koje su fenomenalne.

    Fran se osvrnuo i na umjetnost u Karlovcu

    -Ja mislim da Karlovac ima jako puno mjesta gdje može iskoristiti svoju starost. Radićeva je definitivno jedna od njih, pošto sada pričamo o okupaciji Radićeve, to je mjesto gdje kao prvo vidimo da neće biti nikakve obnove starih građevina. Neki gradovi u Europi, a volimo se "furati" na Europsku uniju i na sve puno naprednije nacije, oni su iskoristili svoju starost i svoju baštinu i oslikali ju, odnosno dali umjetnicima na volju da rade što hoće, a ne ono što treba. To je fenomenalno jer oni u biti renoviraju, zgrada može razrušena, ali stavi Banksyja ili nekog od provokatora na nju i odjednom je zgrada fenomenalna i svi ju posjećuju. Istina, pola ljudi ne vidi koliko je zgrada lijepa, vide umjetnost, ali zapravo je cilj dovest' ljude tamo. Netko od njih će primijetiti zgradu, zainteresirat će se i možda ponuditi u obnavljanju.

    Ako vas zanima svijet Frana Spudića, njegovu ćete izložbu moći pogledati do 30. rujna u Knjižnici za mlade. (ma)

    foto: d.n.