Duduković: Svaki mjesec u prosjeku imamo 60-70 prijava žena koje dolaze ili u savjetovalište ili putem SOS telefona traže pomoć, godišnje kroz Sklonište prođe između 50 i 60 osoba

U zadnjih 10 godina u Hrvatskoj je ubijeno 300 žena

VIŠE IZ RUBRIKE

    Simboličnim puštanjem crnih balona u znak sjećanja na ubijene žene žrtve nasilja u Hrvatskoj, Ženska grupa Karlovac „Korak“ danas je na karlovačkom Korzu obilježila 22. rujna, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Obilježavanje je ujedno dan sjećanja na događaj iz 1999. godine kada su tri žene ubijene na Općinskom sudu u Zagrebu za vrijeme brakorazvodne parnice.

    -U zadnjih 10 godina u Hrvatskoj je ubijeno 300 žena, što je uistinu strašan podatak. Po nekim podacima policijskih uprava u Hrvatskoj, broj prijavljenog nasilja je manji, međutim to ne znači da je manje nasilja. Veliki je problem kada žene prijave nasilje, pa onda drugi put kada se dogodi više ga ne prijavljuju, budući da  ne osjećaju sigurnost. Svi postupci koji se vode u vezi nasilja su dugotrajni i žena nema sigurnost da će biti sigurna i mirna. One žene koje dođu u sklonište kao što je naše, jedno od sedam u Hrvatskoj, koje nevladine udruge imaju, imaju sigurnost za to vrijeme dok su u skloništu. Međutim puno žena ostane godinu dana i u tom vremenu se ne riješi njihov status. Mislim da moramo posvetiti puno više pažnje rješavanju sudskih sporova te je veliki teret na Ministarstvu pravosuđa koje taj problem mora što prije riješiti. Puno se može napraviti izdavanjem privremenih rješenja, pogotovo za skrbništvo za djecu; a tko će ih izdati sud ili centar, trebale bi odrediti  mjerodavne institucije. Trebamo primjenjivati Istanbulsku konvenciju koja je na snazi, ali još ne vidimo rezultate, kaže predsjednica Ženske grupe Karlovac „Korak“ Mirjana Duduković.

    Iznijela je i podatak da je prošle godine ubijeno sedam žena u Republici Hrvatskoj, a 2017. godine njih 20.  U prosjeku svake godine 20-30 žena bude ubijeno, a podatke za Karlovačku županiju nema.

    -Nema manje nasilja, njega je svaki dan sve više, ali je problem što žene od 10 godina pa nadalje trpe nasilje dok ga prvi put prijave i upravo je to veliki problem, a baš zbog toga što nemaju sigurnost zato nasilje ni ne prijavljuju, ocijenila je Duduković i nastavila.

    - U „Koraku“ imamo svaki mjesec u prosjeku  60-70 prijava i žena koje dolaze ili u savjetovalište ili putem SOS telefona traže pomoć. Sklonište za žene i djecu žrtve nasilja trenutno je puno, a tijekom godine je od 80 do 100 posto popunjeno te uvijek imamo upite za žene koje bi trebale doći. Svake godine kroz Sklonište prođe od 50 do 60 osoba, što žena što djece i to nam je veliki problem. U zadnje vrijeme nam se događa da dolaze žene koje imaju male bebe i to je poražavajuće. Problem financiranja Skloništa još uvijek nije riješen. Za ovu godinu imamo riješeno samo 60 posto financiranja. Ne mogu reći tko nije ispunio svoje uplate; mi smo 2008. godine potpisali tripartitni ugovor da će Ministarstvo, Grad i Županija financirati sa 30 posto potrebnih sredstava. No, no nije zaživjelo. 2009. smo tih 30 posto dobili od Grada Karlovca i od Ministarstva, ali je to prekinuto. Međutim po usvojenoj Istanbulskoj konvenciji država je preuzela obvezu financiranja i mislim da bi to iduće godine trebalo pokazati rezultate.  Sada će biti još više skloništa budući da je Ministarstvo dalo nalog za sve one županije, a njih je šest, koje nemaju sklonište za zlostavljane žene i djecu da moraju do Nove godine otvoriti skloništa. Bit će nas više, a što će biti s financiranjem: vidjet ćemo.

    Odgovarajući na novinarsku opasku zašto svake godine u ovo vrijeme govorimo o istom problemu, a to su protokoli u postupanju,  žene dugo čekaju na presude itd., Duduković je rekla.

    -I ja stalno to pitam i imam prijedlog da u roku 24 sata kada žena prijavi nasilje treba dobiti privremeno rješenje da li ima zabranu prilaska, da li djeca pripadaju ženi dok su sa ženom i dok se ne riješi sudski spor; to je nešto što bi moglo funkcionirati. Kada primimo ženu u sklonište, onda centri vrše pritisak na nju da da ocu da viđa djecu i po mojem mišljenju tu ima velike nelogičnosti. Ili imamo situaciju da muškarac koji je nasilan dobije zabranu prilaska ženi, a drugo je da žena mora dovesti djecu na susrete. U tom slučaju kada mu priđe, sama ona krši mjeru. I onda tu imamo veliki problem.

    Potporu akciji dao je svojim dolaskom karlovački gradonačelnik Damir Mandić i njegova zamjenica Andreja Navijalić.

    -Ovo je jedna simbolična podrška, prije svega Udruzi „Korak“ koja dugi niz godina skrbi o ženama žrtvama nasilja. Mislim da generalno svi u društvu moramo početi više promišljati i djelovati po pitanju nasilja općenito jer ovdje imamo jedan segment nasilja gdje su najranjiviji i najslabiji izloženi, ali imam dojam da nam je nasilje u društvu postalo nekakav  način komunikacije. Čini mi se da u tom kontekstu moramo, ne samo deklarativno, osuđivati nasilje, nego stvarno pokušati tamo gdje jesmo, raditi i djelovati, uvažavajući jedni druge. Grad Karlovac je prošle godine krenuo u projekt s Udrugom „Korak“, vezan uz uređenje novog skloništa za zlostavljane žene i djecu te smo kupili objekt vrijedan 600 tisuća kuna. Partneri smo s Udrugom „Korak“ i čekamo da resorno Ministarstvo raspiše natječaj. Vrijednost projekta je  preko 12 milijuna kuna gdje bi se u Karlovcu uredilo kvalitetnije i udobnije sklonište za sve one koji moraju na taj način zaštiti vlastiti život i svoju djecu. To je nužan korak za grad Karlovac. Inače, na godišnjoj razini Grad pomaže „Korak“ sa 200 tisuća kuna, izjavio je gradonačelnik Mandić. (m.m.)

    Foto: i.č.