Rad s počiniteljima obuhvaća susrete koji se temelje na radu na promjeni vjerovanja, na samokontroli, na radu s emocijama, na komunikaciji, odnosima s drugim osobama, a pogotovo s osobom koja je bila u ulozi žrtve nasilja

Rad s počiniteljima obiteljskog nasilja u sklopu projekta „Promjena - korak do sigurnosti“ Ženske grupe Korak

VIŠE IZ RUBRIKE

    Rezultati druge godine provedbe trogodišnjeg programa pod nazivom „Promjena - korak do sigurnosti“ Ženske grupe Korak bili su tema današnje konferencije za novinare.

    Projekt je financiran sredstvima Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku sa 180 tisuća kuna godišnje, a provodi ga Ženska grupa Karlovac-Korak u partnerstvu sa Centrom za socijalnu skrb Karlovac.

    -Glavni cilj ovog Programa je doprinijeti razvoju novih socijalnih usluga, razvojem što boljih i kvalitetnijih suradničkih odnosa svih nas koji se bavimo intervencijom kada je nasilje u pitanju, dakle i institucija i udruga i svakako što kvalitetnija i što bolja međusektorska suradnja, naglasila je između ostalog voditeljica projekta Dragnina Mandić Jakšić.

    Na konkretne rezultate projekta, ali i na rad s počiniteljima obiteljskog nasilja kao novitet u programu, osvrnula se psihologinja Matea Bubaš.

     -Novitet ponuđen u ovom programu je rad s počiniteljima obiteljskog nasilja. Naime, nama počinitelji obiteljskog nasilja zapravo dolaze preko rješenja koje izdaje Centar za socijalnu skrb i on nam je za sada uputio osam počinitelja nasilja. Također, osobe se mogu javiti i dobrovoljno u naše Savjetovalište za nenasilno rješavanje sukoba u obitelji i dva korisnika su se javila dobrovoljno, istaknula je Bubaš.

    Pojasnila je kako sami rad s počiniteljima obuhvaća susrete koji se temelje na radu na promjeni vjerovanja, na samokontroli, na radu s emocijama, na komunikaciji, odnosima s drugim osobama, a pogotovo s osobom koja je bila u ulozi žrtve nasilja.

    -Mi ne možemo nažalost provoditi psihosocijalni tretman jer nismo dobili sredstva s kojima bismo to mogli isfinancirati i stoga provodimo samo psihosocijalno savjetovanje koje se temelji na programu s počiniteljima obiteljskog nasilja koji je napravljen prema psihosocijalnom tretmanu, kazala je.

    Navodeći vrste pomoći, istaknula je i pružanje podrške ženi i djeci nakon izlaska iz Skloništa.

    -Druga usluga koju nudimo je pružanje podrške ženama i djeci nakon izlaska iz Skloništa. U tretmanu su nam i dalje sedam žena i osmero djece. Pružamo različite vrste pomoći i podrške, od daljnje psihološke pomoći do prosljeđivanja određenih donacija koje im dajemo da se lakše snađu pogotovo kada su djeca u pitanju. Zatim, pružamo im i dalje pravnu pomoć ukoliko za tim postoji potreba, informiramo ih i pomažemo u ostvarivanju prava koja im zakonski pripadaju  i slično, izjavila je.

    Osvrćući se na rezultate trećeg cilja, istaknula je superviziju u kojoj je sudjelovalo 10 korisnika, sedam djelatnica Centar za socijalnu skrb i tri djelatnice Ženske grupe Korak. Nakon toga, provedena je i edukacija, odnosno umrežavanje svih predstavnika institucija koje rade sa počiniteljima i žrtvama obiteljskog nasilja.

    Završetak projekta je krajem svibnja 2020. godine. (sl)

    Foto: (sl)