Razgovor: Neven Trbojević, trener Taekwondo kluba "Banija Pandas"

"Ponovno se kod mene pojavila želja za dokazivanjem radom i kvalitetnim rezultatima"

VIŠE IZ RUBRIKE

    Taekwondo klub "Banija Pandas" već je godinama u vrhu karlovačkog i županijskog sporta, a klub je imao niz vrhunskih pojedinaca, koji su osvajali medalje na velikim natjecanjima. Članovi kluba osvojili su šest medalja na europskim i svjetskim prvenstvima u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Posebno su značajni rezultati ostvareni u ženskoj konkurenciji. Klub svake godine prima nove članove s kojima se radi po suvremenim metodama, kako bi bili što uspješniji natjecatelji. O situaciji u klubu, brojnim aktivnostima i planovima za ovu godinu razgovarali smo s trenerom Taekwondo kluba "Banija Pandas" Nevenom Trbojevićem.

    Koje su trenutne aktivnosti u klubu?

    -Mogu reći da smo formirali jedan novi tim mlađih kadeta i kadeta. Sa standardnom natjecateljskom ekipom odradili smo bazične pripreme u klubu. Pripreme su bile jako dobre, što se vidjelo po rezultatima na prvom natjecanju krajem siječnja "M2" u Vrbovcu. Čeka nas bogata sezona ove godine, mislim da smo spremni. Za tri tjedna bit će prvi kriterijski turnir, tada ćemo vidjeti koliko su uspješne bile bazične pripreme.  

    Koja vas velika natjecanja očekuju u ovoj godini?

    -U ovoj godini očekuju nas četiri važna natjecanja. To su Europsko kadetsko prvenstvo, Svjetsko kadetsko prvenstvo, Europsko juniorsko prvenstvo i Europsko prvenstvo za seniore do 21 godine. Vidjet ćemo na kriterijskim turnirima tko će se od naših natjecatelja plasirati na ova četiri velika natjecanja. Kristina Čerina prošle godine je po drugi put osvojila naslov seniorske državne prvakinje i potvrdila da je najbolja u Hrvatskoj do 67 kg. Na državnom prvenstvu do 21 godine nije obranila titulu i nije se plasirala na Europsko prvenstvo do 21 godine. Ove godine očekujem da se neće ponoviti kiks i da će se plasirati na Europsko prvenstvo za seniorke do 21 godine.     

    Koja domaća natjecanja vas sada očekuju?

    -Prvo važno natjecanje nam je uskoro državno prvenstvo u formama. Odmah nakon toga nas očekuje državno seniorsko prvenstvo, gdje ćemo pokušati obraniti titulu državnih ekipnih prvakinja, a nastupit ćemo s istom ekipom kao i prošle godine. Malo su cure ojačale, pa će kategorije biti drugačije. Djevojke imaju studentske obaveze, pa nešto manje treniraju. Iva Požega studira u Rijeci, Mateja Kunović u Zagrebu, a Kristina Čerina u Splitu. Držim cure na okupu, kad su u Karlovcu treniraju u klubu.  

    Bili ste specijalizirani za ženski taekwondo, no sada imate i kvalitetne muške natjecatelje. Kako to objašnjavate?

    -Da, cure su zaista puno napravile, ali imali smo i kvalitetne muške natjecatelje. Junior Luka Mlinac nastupio je 2011. godine na Europskom prvenstvu. I junior Dominik Brkić imao je u to vrijeme dobre rezultate. Sada imamo dva kvalitetna kadeta, to su Petar Fičko i Lucio Matuzić. Od njih puno očekujem. Oformljen je tim od petnaest sportaša, muških i ženskih i krenuli smo sa žestokim radom. Očekujem da ćemo u dvije, tri godine napraviti pravi tim, koji će biti spreman za velika natjecanja.

    Na seniorskom državnom prvenstvu sve je manje natjecatelja. Kako to komentirate?

    -Da, to je točno i to je problem hrvatskog taekwondoa. 1996. godine, još sam se i ja natjecao, seniorsko državno prvenstvo u Križevcima trajalo je dva dana, a danas je sve gotovo u subotu do 13 sati. Naravno, da su svima bitni seniorski nastupi. Prošle godine na državnom prvenstvu bilo je četrdeset do pedeset natjecatelja, koji su još prije pet godina prestali s natjecanjima, ali su ih klubovi zvali da im pomognu. Mislim da smo mi jedini klub u Karlovcu, koji ima predstavnike na državnom seniorskom prvenstvu. Prošle godine smo bili jedini, ne znam kako će biti ove godine. Sistem je takav da sportaši čim krenu na fakultet prestanu trenirati. Tu su u prednosti klubovi iz Zagreba i Splita, gdje sportaši ostaju u pogonu, ali i dolaze iz drugih sredina. Tako je Mateja Jelić otišla iz Knina u Split, gdje je proglašena najboljom sportašicom grada. Zbog fakulteta otišla je iz Knina u Split.

    Koliko će po vama Hrvatska imati predstavnika u taekwondou na Olimpijskim igrama u Tokiju?

    -Ovo je bitna godina u kojoj sportaši moraju sačuvati bodove i zaraditi nove. Za sada imamo u igri Mateju Jelić, Nikitu Glasnović i Kristinu Tomić. Svi hvataju rezultate za Olimpijske igre, vjerujem da ćemo imati četiri predstavnika u Tokiju. Najviše vjerujem u Kristinu Tomić i Mateju Jelić.

    Sve manje je djece u sportu i mnogi sportski kolektivi imaju problema sa članstvom. Kakva je kod vas situacija?

    -Napravio sam akciju, koja se pokazala jako dobrom, ali ni ja ne stojim sjajno sa članstvom. Mi smo imali oko 120 članova, a sada smo pali na devedeset. U klub je došlo oko petnaest djece, a istovremeno odustalo je deset. Djeca su otišla u neki drugi sport, pretežno je to nogomet ili su prestala baviti se sportom. Pokušavam složiti dobre programe i učiniti da im treninzi budu zanimljivi i da ih zadržim u klubu. Nakon akcije po školama došlo mi je petnaest novih članova, ali kažem deset je otišlo.

    Taekwondo je jedan od najpopularnijih sportova u Karlovcu, ali i među najtrofejnijim, pa ne bi trebalo biti problema oko članstva. Kako to komentirate?

    -To je točno, ali djeca sve manje idu u sport. U karlovačkim taekwondo klubovima radi se vrlo kvalitetno, to je uspješan sport s dugom tradicijom. Naš klub ima od 2011. godine kontinuitet nastupa na europskim i svjetskim prvenstvima u kadetskoj, juniorskoj i seniorskoj konkurenciji. Imali smo dvanaest takvih nastupa i osvojili šest medalja. Prvu medalju osvojila je Marija Vičić 2005. godine na Europskom kadetskom prvenstvu. Dignuli smo se 2011. godine i od tada smo nezaustavljivi.

    Imali su vaši natjecatelji dosta problema s ozljedama, pa je broj medalja mogao biti i veći. Je li tome došao kraj?

    -Ozljede su nam zaista bile veliki problem. Prošle godine Petar Fičko trebao je ići na Europsko prvenstvo, ali se ozlijedio na natjecanju dva tjedna prije. Zbog ozljede šake nije mogao ići na Europsko prvenstvo. Luka Mlinac i Dominik Brkić bili su odlični u poluteškoj i teškoj kategoriji 2011. godine, a Brkić je morao propustiti Europsko prvenstvo zbog bolesti. Ana Đarmati imala je najviše pehova i zbog ozljeda propustila je nekoliko velikih natjecanja. Možda su za ozljede krivi i naporni treninzi, ali bilo je i dosta bolesti. Sigurno bi osvojili više medalja, da nije bilo ozljeda. Nadam se da je došao kraj brojnim ozljedama.

    Jeste li optimist za ovu godinu?

    -Nekoliko godina sam bio malo sa strane, povukao sam se iz obiteljskih razloga, imam dvoje djece, ali sada sam preuzeo sve selekcije u klubu, pomažu mi Mateja Kunović, koja studira na Kineziološkom fakultetu i Ana Đarmati. Dobili smo doktoranticu Kineziološkog fakulteta Slavicu Žeger, koja se vratila iz Kuvajta, a prije je trenirala kod nas. Radit ćemo neke programe za širu populaciju, proširit ćemo lepezu aktivnosti u klubu. Da, optimist sam što se tiče rezultata u ovoj godini. Ponovno se kod mene pojavila želja za dokazivanjem radom i kvalitetnim rezultatima.

    Branko Obradović